SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IBF Dalen
Innebandy

Målvaktsträning/skotträning Dalen
 
Tid:sön 06 november, 18:30 - 19:30
Plats:Umeå Energi Arena Vind Öst
Samling:18:20, Umeå Energi Arena Vind Öst
Aktivitetsinfo:Nu startar äntligen Dalens målvaktsträning och det finns därmed möjlighet till bra extra träning. Som ni säkert känner till så har vi i laget 2 målvaktsutrustningar som man får låna. De efterfrågar även utespelare som vill agera skytt och därmed få skotträning. Ni får själva gå in i formuläret nedan och anmäla ert barn. Vi skulle dock uppskatta om de från vårt lag som vill åka dit som målvakt svarar på denna kallelse och skriver målvakt som kommentar samt om man har egen utrustning eller om man vill låna så vi vet hur många och vilka som vill använda lagets utrustningar.  

Nedan följer information från föreningen:

Hej på er!

Efter att vi sökt med ljus och lykta efter en träningstid för målvaktsträning har vi tillsammans med Isa-Marie Carsbo som tränare nu fått tag i en träningstid för målvaktsträningen!

Vi kommer att köra söndagar 18:30-19:30 på Umeå Energi Arena Vind Öst, till en början kommer alla målvakter i Dalen köra tillsammans och de i SSK kör timmen efter, det kan komma att bli ändringar framöver utifrån de erfarenheter ansvarig tränare har för att det ska bli så bra som möjligt.

Första träningen är redan nu på söndag den 6/11 så varmt välkomna! Anmäl er gärna också via formuläret här:
https://sportadmin.se/form/form.asp?ID={FC825C48-35A5-4518-B156-D794D96FF18C}

Vi ser gärna att ni utespelare som vill ha extra skotträning också anmäler er för att vi ska ha skyttar till träningarna så att det dels blir bra för målvakterna men ni också får träna på skott.

Ledare som är intresserade av att lära sig mer om målvaktsträning får också gärna anmäla sig och närvara.

Varmt välkomna!

/IBK Dalen

<< Tillbaka

 
 
 
Våra huvudsponsorer: